Yine Yeni Yeniden...

Yine Yeni Yeniden...

12 sene öncesinin Ekşi'sinde, bir batı felsefesi tarihi özeti yazmıştım. Damarlarımda dolaşan cahil cesaretiyle, başta Bryan Magee'nin Story of Philosophy'si olmak üzere bazı kaynakları derleyerek, kolay okunan bir dizi hazırlamak amacındaydım. Zira o zamanlar Ekşi dutluktu, ortalıktaki Türkçe kaynaklar da epey sıkıcıydı. Şimdi durum nasıl bilmiyorum ama daha iyi kaynakları bulamayacak kadar tembel, lakin bir o kadar da meraklı olanlarınız için, bu yazıları güncelleyerek buraya taşıyorum.

Felsefe sadece 2000 senelik taştan heykellerin yaptığı bir şey değil. Bu "büyük adamların" hayat hikayelerine fazla odaklanmayacağım zaten. Her birimiz, ilginç konular hakkındaki merakımızı aklımızla birleştirdiğimiz anda felsefe yapmış oluyoruz. Bizim gibi insanlar, kendi çağlarında hangi sorulara kafa patlatıyorlarmış, akıllarını nasıl kullanıyorlarmış, ona bakacağız:

 1. Antik Yunan
 2. Hristiyanlık Felsefesi
 3. Modern Bilim
 4. Akılcılar
 5. Deneyciler
 6. Devrimci Fransızlar
 7. Ondokuzuncu yüzyıl Alman Felsefesi
 8. Batının Doğu Felsefesini Keşfi
 9. Demokrasi, Faydacılık ve Pragmatizm
 10. Yirminci yüzyıl felsefesi
 11. Gelecek

Bu ufak projeyi başlatan, en fularsız okuyucularımdan olan Burak'tır. Tamamen kendi insiyatifiyle, gönüllü olarak bunları bir araya getirip Türkçeleştirdi, "belki birilerine yararı dokunur" diyerek. O yüzden bari instagram sayfasına gidip ne var ne yoksa beğenin.

Antik Yunan ve ilk filozoflar

Antik Yunan ve ilk filozoflar

Do Androids Dream of Electric Sheep

Do Androids Dream of Electric Sheep