SAFSATA ANSİKLOPEDİSİ

Birkaç ay önce akıl yürütme hataları hakkında bir ansiklopedi yazdım. Sonra beğenmedim, tekrar yazmaya başladım. Kuru kuruya bir derleme yapmak yerine temel kavramları birbiri üstüne inşa eden ufak hikayeler yazmak daha eğlenceli oldu. %90 bitti, prensipte yayıncı da var. 2017 başında çıkar. Bir aksilik olursa da en kötü ihtimalle buraya koyarım, fiyatını kendiniz belirleyerek indirirsiniz.
 

Ne Hakkında?
 

"Eleştirel düşünme, inanç, tartışma mantığı, psikoloji, propaganda, manipülasyon, aşk, şevhet, intikam, kısacası reytingler için gerekli her şeyi içeren bir dizinin başındayız. İlk bölümün konusu akıl yürütme hataları (logical fallacies). Bilerek "mantık hataları" demiyorum, çünkü safi mantık bu konunun ufak bir kısmı, asıl cümbüş onun ötesinde."
 

Neden Önemli?
 

"Akıl yürütme hatalarını anlamak neden önemli? Genelde bu sorulara, toplumsal faydalara işaret eden idealist cevaplar verilir: Daha sağlıklı bir tartışma kültürü, daha bilinçli bir seçmen kitlesi, daha objektif bir medya, daha az Yiğit Bulut, vs... Oysa benim memleketi kurtarmaya niyetim yok. Memleketin de kurtulmaya niyeti yok zaten. Aklın üstünlüğüne inanmayan toplumlar, aklını daha iyi kullananı yüceltilmiyorlar."
 

Kim Hedef Kitlesi?
 

"Öncelikli olarak hamamböcekleri... Olası bir dünya savaşında bunlar ayakta kalacakları için her kitabı bunlara yönelik yazıyorum, gelecekte piyasanın %100'ü burada. Ondan sonra öğretmenler... Ölü Ozanlar Derneği ortamı yaratmalarını beklemiyorum, ama en azından sorgulamanın ve iyi düşünmenin, herkese öğretilebileceğini bilsinler. Ve son olarak, tabii ki liseli ergenlerin genç dimağları zehirlemek istiyorum." 
 

Ne Zaman ve Nerede İşimize Yarayacak?
 

"Eskiden ortalama bir mağara adamı (homo analogus), hayatı boyunca kaç farklı kişiyle tartışıyordu? Ailesi ve kahvedeki klon ordusu dışında belki hiç kimseyle. Mezun olduktan sonra kaç sayfa yazı yazıyordu? Bir iki mektup ve bayram tebriği dışında muhtemelen hiç. Ananem hayatının son 50 senesinde 50 satır bile yazmamış olabilir.
 
Internet ise bize iki yönlü bir platform ve yaklaşık iki yüzer tane fahri doktora verdi. Bu kadar bağlantılı bir Dünya'da, iyi niyetli insanlarla verimli tartışabilmemiz, verimsiz olacağı belli diyalogları da uzaktan tanıyıp yolumuzu değiştirebilmemiz bir zorunluluk"
 

Nasıl Anlatacak Derdini?


"Amacımız hataları ezberleyip, yeri geldiğinde "demin ad hominem yaptın ve şimdi sevgilim gelip seni dövecek" demek değil. Hastaneye gittiğinizde doktorun tek işinin, semptomlarınızın Latince isimlerini söyleyip, sizi eve geri yollamak olduğunu düşünsenize. Asıl mesele o semptomları yorumlamakta.

Bir akıl yürütme hatasının kök nedeni nedir? Niye bu kadar yaygın? "Hata" olmaktan çıkıp makul olduğu durumlar var mı? Wikipedia tanımlarında bulamayacağınız şeyler bunlar. O yüzden referans olarak kullanılacak bir derlemenin ötesine geçmek ve kavramları sırayla birbirinin üstüne inşa eden bir akış yaratmak istedim. Bu çerçevede, işe biçimsel mantığın (formal logic) en basit hatalarıyla başlayıp, yavaş yavaş gerilimi arttırarak, her gün karşılaştığımız akıl yürütme örneklerine (informal logic) geçeceğiz"

 

Eylemlerimiz sürecek. Bu kitap, bir serinin ilk kısmı sadece. Duyurulardan haberdar olmak için email listesine yazılın, fularsız direnişe katılın.

p'ler q'lar, or'lar morlar, neither nor'lar, 
kimin umrunda arkadaş bunlar.
if'le iff olunmaz, mantık her şeyi açıklamaz, tümdengelen tümevaramaz,
bu bilgiler gerçek hayatta bi halta yaramaz.
-Principia Mathematica