TANIŞ

"Hassas, sanatçı ruhlu bir kişilik"

"Kimsin, nesin kardeşim sen?"

Aklıma Adnan Oktar'ın "mehdiyim" demeden, mehdi olduğunu anlatması geldi şimdi. Neyse, kısaca meslek mühendislik, hayaller galaktik diktatörlük, gerçekler ise yazarlık. Yaşım uzun bir süredir 25-45 arası.

Takip edenlerin çoğu tipimi görmemekten yanalar. O yüzden kimliğimi bulup ifşa eden olursa sonuna kadar inkar eder, her türlü mızıkçılığı yaparım.
 

"Nerede yaşıyorsun?"

ABD defterini kapattığımdan beri yarı-seyyarım. Bazen özlediğim gümrük memurlarına selam vermek için Türkiye'ye girip çıkıyorum. Geneldeyse Doğu Avrupa'daki mütevazi yarasa-mağaramda yaşıyorum.
 

"Nedir Fularsız Entellik, bu blogun amacı ne?"  

Tabii ki Dünya'yı ele geçirmek. Ama öncelikle, bu sadece bir blog değil, sunumlar da var, o kadar uğraştık. Bazen Ekşi Sözlükteki yazılarımı buraya koyuyorum, bazense yeni bir şey yazıyorum.

Değişik konularla ilgilendiğimden hepsinde eksiklerim bol ama genel amaç "fularsız" bir şekilde, yani anlaşılabilir ve kendini fazla ciddiye almayan bir üslupla şu temelleri oturtmak: Kritik düşünceakılcılıkmerak ve tahta

Bunlar okullarda öğretilmiyor, TVlerde tartışılmıyor, stadyumlarda kutlanmıyor, minarelerden okunmuyorlar. İte kaka, kendi çabanızla edineceksiniz. Sizi mutlu etmeyebilirler ama hayatınızı zenginleştirirler.
 

"Nasıl geçiniyorsun?"

Ailem ben yetişirken orta direk idi, sonra atom fiziğine de profesörlüğe de lanet edip itliği, hergeliliği öğrendiler ve orta-üst sınıfa geçtiler. Bense kendi paramı kazandım, sonra kurumsal hayata lanet edip dervişliği, maymunluğu öğrendim. (Bu geçişle ilgili bir yazı dizisi)

Gönüllülükten ve Türkçe yazarlıktan para kazanılmadığı için, İngilizce öğretmenliği yapıp birikimlerimden yiyorum. Bağışlar da site ve mail listesi maliyetini karşılayıp biraz yardımcı oluyorlar.
 

"Gönüllülük mü?"

Değişik ülkelerde yemek ve kalacak yer karşılığı part-time işler. Bu bazen amelelik oluyor, bazen çiftlik işi, bazen İngilizce dersleri, bazen web sitesi tasarımı...Daha acayip şeyler de var tabii, mesela Endonezyaca şarkılar öğrenip, bir mezuniyet balosunda söylemek için haftalarca prova yapmak gibi. Ülke gezmekten ziyade, insan tanımak için bunları yapıyorum. Onların hayatlarını yaşayıp, hikayelerine ortak olmak epey keyifli, ilerde yazıya dökeceğim kesin.
 

"Peki şu anda yazdığın kitap ne hakkında?"

Saftasata Ansiklopedisi kafamdaki bir serinin ilk kısmı. Yaygın düşünce hatalarının kolay okunan bir derlemesi. Gönüllülükten ve bu sitedeki yazılardan arta kalan zamanda uğraştığım için yaklaşık 1 sene gecikti. 2017 baharında bitirdim ama bu sefer de yayıncı ülkeden kaçtı. Haklı da adam. Şu anda yeni yayıncı arıyorum.

Çok uzarsa, e-book halini siteye koyacağım, bağış bazlı dağıtırım. Mail listesindekiler öncelikli olacak. Zaten yazarlar, fiziksel olarak basılan bir kitabın satış parasının %10'unu kazanıyorlar aşağı yukarı. Dolayısıyla finansal açıdan pek farkı olmaz bağış modelinin. Sadece ortamlarda hava atamayacağım, basılı kitaplarımdan yaptığım yatakta uyuyamayacağım, annem hala beni it kopuk sanacak, o kadar.
 

"Serinin kalanı?"

İkinci kitap, bu hataların psikolojik kökenleri hakkında. Dünya kadar ilginç deney var, sırf onları sıradan okumak bile zamanınıza değer. Bunun yarısını halihazırda yazdım.

Serinin son bölümünde ise kahramanlarımız niyahet yüzüğü ateşe atıp kurtulacaklar (üçüncü kitap tamamen intihal).

Hepsi bittiğinde, bu işte iyi olmadığımı anlarsam kariyerime geri döner, benden 5 yaş küçük yöneticimi dinlerken "en azından denedim" diye kendimi avuturum. Yok eğer biraz başarılı olursam ise, hiç acımam, hemen bir bilimkurgu romanı yazarım.

 

"Bu kadar bilgiyi nasıl edindin?"  (Vallahi kendimi övmek için değil, en çok gelen soru bu)

Bu bir yanılsama, o kadar bilgili değilim. Hatta benim kadar okuyup gezen biri için az bile, çünkü çabuk unutuyorum. Ama sorun değil, Internet bunun için var. Bu çağda bilgiyi depolamak önemsiz. Önemli olan, gerektiğinde hangi bilgiye ulaşacağını bilmek ve çöp bilgileri ayırt edebilmek. Bir konu hakkında düşünürken, önemliymiş gibi gözüken fazlalıkları atıp, alakasızmış gibi gözüken şeyler arasında bağlantı kurabilmek bana en çok zevk veren şey.
 

"Kendimi geliştirmeme yardımcı olacak kitap, film, podcast önerebilir misin?"  

Sevdiğim yayınları toplamak için Fularsız Tavsiye bölümünü yarattım. Az sabredin, giderecek büyüyecek.
 

"Bağış filan yapamam ama buluşsak bir kahve ısmarlarım"

Şimdilik lojistik zorluklar yüzünden bu zor ama madem öyle, onun yerine bana aşağıdaki iletişim formundan bir hikaye gönderin (copy paste yapın ki bağlantı kesilirse heba olmasın). Herhangi bir şey olabilir, bir hayaliniz, anınız, korkunuz...Uzun, kısa, sıkıcı, dramatik, farketmez. Bunları sitenin bir köşesinde (anonim veya isimli) biriktirmek isterim. Haydi rastgele...

 

TAKİP

sherlock.jpg

Yeni İçerik Ayağınıza Gelsin


Email yerine RSS tercih edenler için feed. Yahut Feedly kullanın.
 

 

KONUŞ

iletisim.jpg
Tavsiye, aşk mektubu, arsa projesi, gömülü hazine koordinatları...Doğrudan emailime gider.

 

BAĞIŞ

Şimdilik paraya ihtiyacım yok. Aylık harcamalarımı epey kıstım zaten. Ama bunca zamandır bir şeyler kazandıysanız, bir şeyler geri verin ki ben de yazıya daha uzun süre ayırabileyim. Bana vermiyorsanız da daha çok ihtiyacı olan birine verin.

VER KURTUL
egemen_bagis.jpg