TANIŞ

"Hassas, sanatçı ruhlu bir kişilik"

"Kimsin, nesin kardeşim sen?"

Aklıma Adnan Oktar'ın "mehdiyim" demeden, mehdi olduğunu anlattığı konuşmaları geldi şimdi. Neyse, bildiğin maymunum. Meslek mühendislik, hayaller yazarlık, kafa ise bir milyon. Yaşım uzun bir süredir 25-45 arası. Takip edenlerin çoğu tipimi görmemekten yanalar, onların keyfi kaçmasın diye, kimliğimi bulup ifşa eden olursa sonuna kadar inkar etmeye programlandım.
 

"Nerede yaşıyorsun?"

ABD defterini kapattığımdan beri seyyarım. Bazen özlediğim gümrük memurlarına selam vermek için Türkiye'ye girip çıkıyorum. Avrupa'da mütevazi bir yarasa-mağaram var,  üçten fazla tshirt bulundurduğum için evim orası sayılabilir.
 

"Nedir Fularsız Entellik, bu blogun amacı ne?"  

Tabii ki Dünya'yı ele geçirmek. Ama öncelikle, bu sadece bir blog değil, görsel içerik ve sunumlar da var (o kadar uğraştık, lütfen!).  Bazen Ekşi Sözlükteki yazılarımın güzel olanlarını buraya koyuyorum, bazense yeni bir şey yazıyorum. Her halükarda, değişik konularla ilgilendiğimden hepsinde eksiklerim bol ama genel amaç "fularsız" bir şekilde, yani anlaşılabilir ve kendini fazla ciddiye almayan bir üslupla bazı temelleri oturtmak: Kritik düşünceakılcılıktartışma kültürü ve bildiğin merak. Hayatın her alanında gerekli olmalarına rağmen, bunlar okullarda öğretilmiyor, TVlerde tartışılmıyor, stadyumlarda kutlanmıyor, minarelerden okunmuyorlar. İte kaka, kendi çabanızla edineceksiniz. Sizi mutlu etmeyebilirler ama hayatınızı zenginleştirecekleri kesin.
 

"Nasıl geçiniyorsun, ailen zengin mi?"

Ailem ben yetişirken orta direk idi, sonra atom fiziğine de profesörlüğe de lanet edip itliği, hergeliliği öğrendiler ve orta-üst sınıfa geçtiler. Bense kendi paramı kazandım, sonra kurumsal hayata lanet edip dervişliği, maymunluğu öğrendim. Buyrun, bu geçişle ilgili bir yazı dizisi. Gönüllülükten ve Türkçe yazarlıktan para kazanılmadığı için, şimdilik birikimlerimden yiyorum. Ufak bağışlar da site ve mail listesi maliyetinin bir kısmını karşılıyor.
 

"Gönüllülük mü? Neler yapıyorsun sen kuzum öyle?"

Değişik ülkelerde, yemek ve kalacak yer karşılığı part-time işler. Bu bazen amelelik oluyor, bazen çiftlik işi, bazen İngilizce veya bilgisayar öğretmenliği, bazen web sitesi tasarımı, bazen hayvan bakıcılığı...Bir keresinde Java dilinde bir sürü şarkı öğrenip, bir mezuniyet balosunda söylemek için haftalarca prova yapmıştım. Ülke gezmekten ziyade, insan tanımak için bunları yapıyorum. Onların hayatlarını yaşayıp, hikayelerine ve hayallerine ortak olmak epey keyifli, ilerde yazıya dökeceğim kesin.
 

"Peki şu anda yazdığın kitap ne hakkında?"

Saftasata Ansiklopedisi kafamdaki bir serinin ilk kısmı. Yaygın düşünce hatalarının kolay okunan bir derlemesi. Gönüllülükten ve bu sitedeki yazılardan arta kalan zamanda uğraştığım için yaklaşık 1 sene gecikti. Ama 2016 içinde bitecek ve 2017 başında çıkmış olur (kitap alamayacak durumda olanlar için, bağış bazlı bir e-book versiyonu düşünüyorum).

İkinci kitap, bu hataların psikolojik kökenleri ve aslında her zaman "hata" olmadıkları hakkında. Bu konuda dünya kadar ilginç deney var, sırf onları sıradan okumak bile zamanınıza değer. Serinin son bölümünde ise kahramanlarımız niyahet yüzüğü ateşe atıp kurtulacaklar (üçüncü kitap tamamen intihal).

Bunları ne olursa olsun yazacağım. Hepsi bittiğinde, bu işte iyi olmadığımı anlarsam veya param da bitmiş olursa, kariyerime geri döner, benden 5 yaş küçük yöneticimi dinlerken "en azından denedim" diye kendimi avuturum. Yok eğer biraz başarılı olursam ise, hiç acımam, hemen bir bilimkurgu romanı yazarım.

 
"Bu kadar bilgiyi nasıl edindin?"  (Vallahi kendimi övmek için değil, en çok gelen soru bu)

O kadar bilgili değilim. Hatta benim kadar okuyup gezen biri için ortalamanın altındayım, çünkü çabuk unutuyorum. Ama sorun değil, Internet bunun için var. Bir konu hakkında düşünürken, alakasız gibi gözüken başka bir şeyle bağlantı kurabilirsem, bu bana zevk veriyor. Yoksa kuru kuruya bilgi ezberlemenin bir manası yok bu çağda.
 

"Kendimi geliştirmeme yardımcı olacak kitap, film, podcast önerebilir misin?"  

Sevdiğim yayınları toplamak için Fularsız Tavsiye bölümünü yarattım. Az sabredin, orası giderecek büyüyecek.
 

"Bağış filan yapamam ama buluşsak bir kahve ısmarlarım"

Şimdilik lojistik zorluklar yüzünden bu zor ama madem öyle, onun yerine bana emaille (botlardan korunmak için: immanuel nokta tolstoyevski at cimeyl kom) veya aşağıdaki iletişim formundan bir hikaye gönderin. Herhangi bir şey olabilir, bir hayaliniz, anınız, korkunuz...Uzun, kısa, sıkıcı, dramatik, farketmez...Sizi tamamen tanımlayacak bir şeyden bahsetmiyorum, bir insan hikayesi olsun, bir kesit sunsun yeter. Bunları sitenin bir köşesinde (anonim veya isimli) biriktirmek isterim. Bilmeyenler için, Humans of New York benzeri olabilir. Haydi rastgele...

 

TAKİP

Yeni İçerikler Doğrudan Ayağınıza Gelsin


Email yerine RSS tercih edenler için feed. Yahut Feedly kullanın, "Fularsız Entellik" diye aratın

Email yerine RSS tercih edenler için feed. Yahut Feedly kullanın, "Fularsız Entellik" diye aratın

 

KONUŞ

Tavsiye, övgü, küfür, aşk mektubu, arsa projesi, gömülü hazine koordinatları... Bu form emailime gidiyor, oradan haberleşiriz rahat rahat

 

BAĞIŞ

Şimdilik paraya ihtiyacım yok. Aylık harcamalarımı epey kıstım zaten. Ama bunca zamandır bir şeyler kazandıysanız, bir şeyler geri verin ki ben de yazıya daha uzun süre ayırabileyim. Bana vermiyorsanız da bari daha çok ihtiyacı olan birine verin.

VER KURTUL